Επεξεργαστής κειμένου word

Ένας επεξεργαστής εγγράφων (επεξεργαστής κειμένου) είναι ένα πρόγραμμα με το οποίο γράφουμε,  διορθώνουμε και εκτυπώνουμε διάφορα μικρά κείμενα, μελέτες, εφημερίδες, περιοδικά ή και ολόκληρα βιβλία. Οι δυνατότητες που έχει αυτό το πρόγραμμα είναι πολύ μεγάλες και εξυπηρετεί πολλούς επαγγελματίες, φοιτητές, μαθητές και γενικά οποιονδήποτε θέλει να γράψει κάτι εύκολα και γρήγορα και να το εκτυπώσει με ποιότητα τυπογραφείου.

Τα πιο γνωστά προγράμματα επεξεργασίας κειμένου είναι τα εξής

• Microsoft Word που ανήκει στη σουίτα εφαρμογών Ms Office
  • Opendocument που ανήκει στη σουίτα εφαρμογών LibreOffice
  • OpenOffice Writer που ανήκει στη σουίτα εφαρμογών OpenOffice
  • Google Docs που ανήκει στη σουίτα εφαρμογών μέσω του Google Drive

Εμείς θα ασχοληθούμε με το πρόγραμμα Microsoft Word. Στις εικόνες που ακολουθούν βλέπουμε το περιβάλλον εργασίας και τα βασικά κουμπιά μορφοποίησης κειμένου.

Κανόνες σωστής πληκτρολόγησης

Με αυτόν τον τρόπο (συντομεύσεις πληκτρολογίου) κάνουμε αντιγραφή επικόλληση και αποκοπή επικόλληση

Παρακάτω μπορείτε αν δείτε τα εργαλεία μορφοποίησης παραγράφου.

Για την δημιουργία και την επεξεργασία ενός πίνακα τα βασικά κουμπιά φαίνονται στην παρακάτω εικόνα

Στην επόμενη εικόνα μπορείτε να δείτε με ποιόν τρόπο μπορούμε να εισάγουμε εικόνα στον κειμενογράφο.